BPK ČR - Banka pupečníkové krve České Republiky
           
koláž

Odběr pupečníkové krve

Vlastní odběr pupečníkové krve lze popsat velmi jednoduše, v několika málo krocích. Na začátek je potřeba znovu upozornit na to, že odběr:

  • není žádným způsobem nebezpečný pro dítě či matku
  • nezasahuje do průběhu porodu
  • odběr lze kdykoliv odmítnout, i v poslední chvíli před porodem
  • odběr rodička necítí, protože placenta i pupečník patří ve skutečnosti novorozenci. Ten je ale po narození již nepotřebuje.
Odběr začíná ihned po porodu dítěte, před porodem placenty. Po podvázání a přestřižení pupečníku odebere pediatr novorozeně k první prohlídce. Set na odběr pupečníkové krve od firrmy MacoPharmaPlacenta je v této chvíli ještě v děloze a pupečník vybíhá ven porodním kanálem. Porodní asistentka pupečník omyje a opláchne sterilním roztokem. Rozloží sterilní roušku a pupečník na ni položí. Připraví speciální set na odběr pupečníkové krve.
Po opětovném opláchnutí pupečníku sterilním roztokem porodní asistentka napíchne žílu pupečníku a nechá krev samovolně odtékat do připraveného vaku. Občas vak promíchá, aby se krev dostatečně smísila s protisrážlivým roztokem.
Po té, co krev přestane vytékat, zaškrtí přívodní hadičku. Pokud ještě nějaká krev zbyla v placentě (v případě, že se žíla samovolně uzavřela), může asistentka napíchnutí opakovat druhou jehlou ze setu. Po ukončení odběru čeká porodník na třetí dobu porodní, což je porození placenty. Po ejím prohlédnutí lze ještě zopakovat odběr po zavěšení placenty na speciální stojan. Odebírají se také 2 ml srážlivé krve pro virologickou laboratoř.

Po porodu je ještě potřeba odebrat krev matce pro provedení infekčních testů. Vak s pupečníkovou krví, zkumavky se sraženou PK a s krví matky a všechny potřebné formuláře k odebranému štěpu se uskladní v ledničce v jednom obalu a pravidelně každý den se odesílají do zpracovávající laboratoře.



Diskuze

08.04.2013 14:15 :: tereza

hezký den,

chtěla bych se zeptat na jednu nejasnost. Ráda bych nechala dítěti po porodu pupečník dotepat. Zbyde i poté v pupečníku nějaká krev pro darování?

Děkuji


13.12.2013 13:00 :: Dvořáková Petra Odpověď odborníka  (odborník z nemocnice "BPK team")

Dobrý den, ano zcela jistě je možné provést odběr pupečníkové krve až po dotepání pupečníku. Nevýhodou je, že jí může být trochu méně.


22.12.2013 17:17 :: Jirika

Dobrý den,
lze odebrat pupečníkovou krev i při porodu dvojčat nebo např. při císařském řezu?


24.12.2013 09:05 :: Zuzana

Dobrý den, ráda bych darovala PK, ale pokud to dobře chápu lze to provést jen na 3 pracovištích v ČR? V Brně tato možnost není? Děkuji.


21.02.2014 11:34 :: Michal

Taky by se rád zeptal jak pupečníkovou krev darovat. V Brně je možné ji odebrat komerčně (NATIC), ale už ne jako dar využitelný pro další??


28.03.2014 09:22 :: Blanka

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, kdy začne spolupráce s pražskou nemocnicí na Vinohradech (měla bych tam rodit na podzim).


05.06.2015 17:38 :: Jana

Dobrý den.
Četla jsem, že pupečníková krev je využitelná k léčbě závažných nemocí samotného dárce, jeho sourozenců nebo úplně cizího člověka.
Je vhodná i k léčbě otce narozeného dítěte?
Podotýkám, že otec dosud nenarozeného dítěte má od svých 13 let diabetes 1. typu. Děkuji.



Přidat příspěvek




developed by NetSystems
© 1998 - 2024 Banka pupečníkové krve České republiky